Як вирощують горіховий сад на високій гряді

У Херсонській області підвищується інтерес до вирощування промислових горіхових садів. Про цікавий аграрний прийом - вирощування горіхів на високій гряді розповів інтернет-виданню east-fruit директор ТОВ "Агроанализ" Вадим Дудка.

 

Профілювання грунту (нарізка гряд і гребенів) вже кілька десятків років успішно застосовується в овочівництві і на ягідниках. Цей елемент технології став вже по суті стандартом для інтенсивної технології таких культур, як суниця, морква, картопля і багато інших.Але ось для садівництва, висадка на високі гряди застосовується досить рідко. Проте в ряді випадків цей агроприйом може дозволити вирішувати дуже серйозні проблеми, з якими складно впоратися іншими шляхами.

 

Дерева на високій гряді часто вирощуються в Ізраїлі. Там гряди грають важливу роль в боротьбі з засоленням, адже гострий дефіцит прісної води змушує місцевих фермерів для поливу садів там використовувати низькоякісні води. Однак після кількох поливів водою з високою еС засоленість ґрунту піднімається до небезпечного рівня і необхідно провести промивку солей. Але дуже важливо щоб солям було куди вимиватися. Ось тут-то і допомагає висока гряда. Основна маса активної кореневої системи при краплинному зрошенні розташовується у верхніх шарах грунту, тобто в масиві самої гряди, а після промивання значна частина розчинних солей вимивається за її межі. Однак область застосування високих гряд в садівництві не вичерпується тільки зонами засолення.

 

Два роки тому, під час закладання інтенсивного горіхового саду, підприємство зіткнулося з такою проблемою: грунт на ділянці нижче орного шару був вкрай важким, глинистим та зі слабким водопроникненням. Важкі глини - вкрай невідповідний грунт для горіхів. Але далеко не завжди фермер може з легкістю міняти варіанти ділянок і в даному випадку постало завдання шукати вирішення проблеми. Варіанти «завозити пісок» фермери, звичайно ж, всерйоз не розглядали. У компанії прекрасно розуміли, що для доведення механічного складу до оптимальних для культури значень піску знадобилося б кілька ешелонів. Звичайно, можна було б внести високі дози органічних добрив (і так і зробили безумовно), що завжди призводить до структурування грунту, покращуючи водно-фізичні її властивості за рахунок формування конгломератів. Але, все одно, радикально це проблему не вирішувало. Після розгляду та аналізу ґрунтових зрізів, стало зрозуміло, що на поверхні є 30-сантиметровий шар прекрасного, високогумусного, зернистого чорнозему, а нижче - суцільний «пластилін» важкої глини. Але ж коріння горіха ніяк задовольняться верхніми 30-ма сантиметрами і значна частина їх звичайно ж буде розташовуватися в несприятливій зоні.

 

Ось тоді і був використаний досвід ізраїльських колег (а за великим рахунком, звичайно ж не тільки ізраїльських, сади на високих грядках нерідко закладаються і в США, і в Австралії, і в Європі) і було вирішено сформувати для горіхів метровий шар родючого чорнозему шляхом згрібання його у високу гряду.


При ширині міжрядь 8 метрів, для цього було достатньо зняти всього третину природного чорноземного шару з міжрядь (30 см було спочатку + з 6 метрів знімаємо по 10 см - ось і отримуємо гряду конічної форми з товщиною ідеальної грунту один метр по центру).

 

Так що навіть і в міжряддях ще залишилося не менше 20 см родючого шару для вирощування трави на залуження.

 

Ширина гряди біля основи при цьому виходить близько 2 м, що забезпечує стійкість схилів і достатній простір для розміщення верхньої частини кореневої системи дерев. При утриманні міжрядь по системі чорного пару бічні схили щорічно підправляють спеціальними фрезами в період проведення операцій по боротьбі з бур'янистої рослинністю, а на залуження вони будуть надійно зберігатися дерниною скошуваної трави (ми для цієї мети використовується пирій бескореневищний).

 

Звичайно, сад на високій гряді вимагає застосування спеціальної техніки - потрібні потужне обладнання, щоб сформувати ці гряди спочатку, провести оправлення їх за формою перед посадкою, і в перший рік (до залуження) обробляти грунт на схилах, а згодом і скошувати траву не тільки на рівній поверхні міжрядь, а й на косих боковинах гряди. Але така техніка вже давно проводиться в усьому світі і в придбанні фрез або косарок для схилів ніякої проблеми немає.

 

При вирішенні однієї проблеми (неприйнятний для культури механічний склад грунту), підприємство ненавмисно отримало ще кілька вигод:

 

- серйозна економія на мінеральному живленні, оскільки найбільш родючий, найбільш насичений елементами живлення грунт був зібраний до коріння з міжрядь, де його потенціал родючості просто не був би використаний.

 

- гряда краще прогрівається навесні, і ранньою весною вже помітна краща динаміка зростання на грядках в порівнянні з контрольною ділянкою.


І, крім того, є всі підстави очікувати ще однієї важливої переваги від такого методу вирощування. Ті горіхи, які будуть опадати на землю (припустимо після сильного вітру в період дозрівання, або при збиранні, вилітаючи за межі уловлювачів прибиральної машини), не будуть залишатися під кроною а благополучно викотяться на середину міжряддя, де їх набагато простіше і легше буде зібрати.

 

До цього агроприйому має сенс придивитися всім тим садівникам, хто має проблеми з засоленням грунту або поливної води, хто змушений закладати сади на занадто важкому грунті, а також працюючим на ділянках в зниженнях рельєфу або з неприйнятним рівнем залягання грунтових вод. У всіх цих випадках висока гряда може стати найбільш ефективним методом вирішення ваших проблем.

 

Вадим Дудка, директор ТОВ "Агроанализ"