Як вирощують горіховий сад на високій гряді

У Херсонській області підвищується інтерес до вирощування промислових горіхових садів. Про цікавий аграрний прийом - вирощування горіхів на високій гряді розповів інтернет-виданню east-fruit директор ТОВ "Агроанализ" Вадим Дудка.

 

Профілювання грунту (нарізка гряд і гребенів) вже кілька десятків років успішно застосовується в овочівництві і на ягідниках. Цей елемент технології став вже по суті стандартом для інтенсивної технології таких культур, як суниця, морква, картопля і багато інших.Але ось для садівництва, висадка на високі гряди застосовується досить рідко. Проте в ряді випадків цей агроприйом може дозволити вирішувати дуже серйозні проблеми, з якими складно впоратися іншими шляхами.

 

Дерева на високій гряді часто вирощуються в Ізраїлі. Там гряди грають важливу роль в боротьбі з засоленням, адже гострий дефіцит прісної води змушує місцевих фермерів для поливу садів там використовувати низькоякісні води. Однак після кількох поливів водою з високою еС засоленість ґрунту піднімається до небезпечного рівня і необхідно провести промивку солей. Але дуже важливо щоб солям було куди вимиватися. Ось тут-то і допомагає висока гряда. Основна маса активної кореневої системи при краплинному зрошенні розташовується у верхніх шарах грунту, тобто в масиві самої гряди, а після промивання значна частина розчинних солей вимивається за її межі. Однак область застосування високих гряд в садівництві не вичерпується тільки зонами засолення.

 

Два роки тому, під час закладання інтенсивного горіхового саду, підприємство зіткнулося з такою проблемою: грунт на ділянці нижче орного шару був вкрай важким, глинистим та зі слабким водопроникненням. Важкі глини - вкрай невідповідний грунт для горіхів. Але далеко не завжди фермер може з легкістю міняти варіанти ділянок і в даному випадку постало завдання шукати вирішення проблеми. Варіанти «завозити пісок» фермери, звичайно ж, всерйоз не розглядали. У компанії прекрасно розуміли, що для доведення механічного складу до оптимальних для культури значень піску знадобилося б кілька ешелонів. Звичайно, можна було б внести високі дози органічних добрив (і так і зробили безумовно), що завжди призводить до структурування грунту, покращуючи водно-фізичні її властивості за рахунок формування конгломератів. Але, все одно, радикально це проблему не вирішувало. Після розгляду та аналізу ґрунтових зрізів, стало зрозуміло, що на поверхні є 30-сантиметровий шар прекрасного, високогумусного, зернистого чорнозему, а нижче - суцільний «пластилін» важкої глини. Але ж коріння горіха ніяк задовольняться верхніми 30-ма сантиметрами і значна частина їх звичайно ж буде розташовуватися в несприятливій зоні.

 

Ось тоді і був використаний досвід ізраїльських колег (а за великим рахунком, звичайно ж не тільки ізраїльських, сади на високих грядках нерідко закладаються і в США, і в Австралії, і в Європі) і було вирішено сформувати для горіхів метровий шар родючого чорнозему шляхом згрібання його у високу гряду.


При ширині міжрядь 8 метрів, для цього було достатньо зняти всього третину природного чорноземного шару з міжрядь (30 см було спочатку + з 6 метрів знімаємо по 10 см - ось і отримуємо гряду конічної форми з товщиною ідеальної грунту один метр по центру).

 

Так що навіть і в міжряддях ще залишилося не менше 20 см родючого шару для вирощування трави на залуження.

 

Ширина гряди біля основи при цьому виходить близько 2 м, що забезпечує стійкість схилів і достатній простір для розміщення верхньої частини кореневої системи дерев. При утриманні міжрядь по системі чорного пару бічні схили щорічно підправляють спеціальними фрезами в період проведення операцій по боротьбі з бур'янистої рослинністю, а на залуження вони будуть надійно зберігатися дерниною скошуваної трави (ми для цієї мети використовується пирій бескореневищний).

 

Звичайно, сад на високій гряді вимагає застосування спеціальної техніки - потрібні потужне обладнання, щоб сформувати ці гряди спочатку, провести оправлення їх за формою перед посадкою, і в перший рік (до залуження) обробляти грунт на схилах, а згодом і скошувати траву не тільки на рівній поверхні міжрядь, а й на косих боковинах гряди. Але така техніка вже давно проводиться в усьому світі і в придбанні фрез або косарок для схилів ніякої проблеми немає.

 

При вирішенні однієї проблеми (неприйнятний для культури механічний склад грунту), підприємство ненавмисно отримало ще кілька вигод:

 

- серйозна економія на мінеральному живленні, оскільки найбільш родючий, найбільш насичений елементами живлення грунт був зібраний до коріння з міжрядь, де його потенціал родючості просто не був би використаний.

 

- гряда краще прогрівається навесні, і ранньою весною вже помітна краща динаміка зростання на грядках в порівнянні з контрольною ділянкою.


І, крім того, є всі підстави очікувати ще однієї важливої переваги від такого методу вирощування. Ті горіхи, які будуть опадати на землю (припустимо після сильного вітру в період дозрівання, або при збиранні, вилітаючи за межі уловлювачів прибиральної машини), не будуть залишатися під кроною а благополучно викотяться на середину міжряддя, де їх набагато простіше і легше буде зібрати.

 

До цього агроприйому має сенс придивитися всім тим садівникам, хто має проблеми з засоленням грунту або поливної води, хто змушений закладати сади на занадто важкому грунті, а також працюючим на ділянках в зниженнях рельєфу або з неприйнятним рівнем залягання грунтових вод. У всіх цих випадках висока гряда може стати найбільш ефективним методом вирішення ваших проблем.

 

Вадим Дудка, директор ТОВ "Агроанализ"

Останні новини

Здешевлення кредитів для аграріїв – на Херсонщині стартує державна програма фінансової підтримки

Здешевлення кредитів для аграріїв – на Херсонщині стартує державна програма фінансової підтримки

Read More
До уваги аграріїв! Конкурсна комісія оголошує про початок прийому документів

До уваги аграріїв! Конкурсна комісія оголошує про початок прийому документів

Read More
Найближчим часом буде розпочато прийом документів на участь у конкурсі за державною програмою здешевлення кредитів

Найближчим часом буде розпочато прийом документів на участь у конкурсі за державною програмою здешевлення кредитів

Read More
Мінфін підтвердив право аграріїв на відшкодування ПДВ при експорті олійних культур

Мінфін підтвердив право аграріїв на відшкодування ПДВ при експорті олійних культур

Read More
Практична частина  навчального тренінгу на тему: «Розробка та подання проектів розвитку»

Практична частина навчального тренінгу на тему: «Розробка та подання проектів розвитку»

Read More
Як отримати в оренду акваторії (водного простору) внутрішніх морських вод, територіального моря, виключної (морської) економічної зони України для ведення морської аквакультури (марикультури) в частині вирощування мідій

Як отримати в оренду акваторії (водного простору) внутрішніх морських вод, територіального моря, виключної (морської) економічної зони України для ведення морської аквакультури (марикультури) в частині вирощування мідій

Read More
Департамент агропромислового розвитку Херсонської обласної державної адміністрації приймає участь  у навчальному тренінгу на тему: «Розробка та подання проектів розвитку»

Департамент агропромислового розвитку Херсонської обласної державної адміністрації приймає участь у навчальному тренінгу на тему: «Розробка та подання проектів розвитку»

Read More