Олександр Паливода: на Херсонщині потрібно розвивати промисловий напрям виробництва меду

Херсонська область має всі умови для розвитку бджільництва - географічне положення, природно-кліматичні умови, достатки медоносів у лісах, степах та на полях Херсонщини. Мед з південних медоносів має особливі смакові якості та ніжну структуру. З іншого боку нашій області дуже потрібно мати розвинену бджільницьку галузь, адже добре організоване бджолозапилення підвищує врожайність плодових, баштану, соняшнику, ріпаку та інших – на 30-60% в залежності від культури.

 

Про це зазначив директор Департаменту агропромислового розвитку Олександр Паливода. Він відвідав та ознайомився з роботою фермерського господарства «Тарійський пасічник», яке має єдину в області сертифіковану племінну пасіку. Господарство займається розведенням бджіл породи українська степова, районованої для півдня України. Керівник господарства Юрій Лавриненко, який також очолює громадську організацію «Херсонська обласна спілка бджолярів», розповів про особливості ведення племінної справи у бджільництві та відмітив, що останнім часом інтерес до бджільництва в Херсонській області дуже зріс. За його словами ті, хто займається розведенням та реалізацією бджолосімей, мають багато замовлень, що розписані наперед.

 

Як повідомив Олександр Паливода, зараз в області лише 400 бджолосімей утримуються в сільськогосподарських підприємствах проти 45000 бдолосімей в господарствах населення. За 2017 рік сумарне виробництво меду в області склало 1325 тонн, що на 473 тонни більше ніж у минулому році, проте у сільськогосподарських підприємствах – 8,1 тонн, залишається на рівні минулого року.

 

Як відомо, Україна є третьою в світі країною по експорту меду, але реалізує мед лише як сировину. В той же час ті, хто закуповують український мед фактично за безцінь, фасують та реалізують наш мед під власними брендами, заробляючи на цьому більше, аніж самі пасічники. Проблему можна вирішити, якщо наші виробники почнуть самі фасувати та маркувати власний мед.

 

- Нашій країні потрібно підтримувати та розвивати напрямок саме промислового виробництва меду, - вважає Олександр Паливода. На його думку тільки промислові підприємства, які здатні забезпечити належну технологію виробничого процесу, маючи сучасне обладнання та  техніку, можуть організувати ефективне виробництво та вийти із брендованою та фасованою продукцією на експорт.

 

Цього року бджолярі включені до списку учасників однієї з державних програм підтримки галузі АПК. Проте, щоб налагодити потужне промислове виробництво, додатково потрібні спеціалізовані програми підтримки – як з державного, так і з місцевих бюджетів. Як повідомив Паливода, зараз Департамент агропромислового розвитку разом з ГО «Херсонська обласна спілка бджолярів» працює над розробленням пропозицій щодо програм підтримки галузі, які будуть  згодом представлені  на розгляд обласної ради.