Кількість с\г кооперативів на Херсонщині поступово збільшується: упор на популяризацію

Об’єднання в кооперативи – це сьогодні одна з кращих можливостей для дрібних агровиробників Херсонщини консолідувати зусилля та ресурси для отримання доходів й мінімізації витрат. Сприяти розвитку кооперативного руху покликані потужні програми державної підтримки сільськогосподарських кооперативів – про це говорили 9 квітня на нараді «Перспективи розвитку сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів та механізми державної підтримки у 2019 році», організованій Департаментом агропромислового розвитку ХОДА.


У нараді взяли участь представники сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів (СОК), фермерських господарств та громадських організацій, які мали змогу дізнатись докладніше про умови участі у державних програмах підтримки кооперації та інших напрямках.


Нагадаємо, що у 2019 році кооперативам запропонована держпідтримка у розмірі 70 % вартості придбаного обладнання.

Маргарита Степанова, заступник директора Департаменту, звернула увагу, що з кожним роком розширюється перелік державних програм та напрямків підтримки агросектору. Так, на початку минулого року було запропоновано державну підтримку лише для кооперативів молочного напрямку, а на сьогодні державною підтримкою крім молочарів можуть скористатися СОК плодово-ягідного, овочевого напрямів, а також із заготівлі та переробки продукції бджільництва, дикорослих ягід, грибів і рослин.


Також Маргарита Михайлівна зазначила, що після певного періоду занепаду кооперативного руху, кількість кооперативів на Херсонщині почала поступово зростати: минулого року в області створено 5 нових кооперативів, і зараз їх кількість становить 62. Вона виразила сподівання, що у 2019 році кооперативний рух розвиватиметься більш інтенсивно, а кооперативи будуть більш активними стосовно участі у державній програмі підтримки. Задля цього Департаментом агропромислового розвитку проводиться роз’яснювальна та консультативна робота щодо існуючої програми держпідтримки кооперативів, а також з популяризації кооперації взагалі, зокрема із залученням Херсонського обласного центру зайнятості, керівників органів місцевого самоврядування сіл, селищ та ОТГ Херсонщини.

- Стимуляція розвитку фермерських господарств та кооперації – це шлях до легалізації сільськогосподарської діяльності, - наголосила Маргарита Степанова і зазначила, що спеціалісти Департаменту готові надавати консультації та супроводження з питань створення кооперативів та участі в програмах держпідтримки.

Голова Херсонської організації ГО «Союз учасників сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів України» Леонід Кириченко відмітив, що кооперація – формат господарювання, який є дуже популярним в країнах Європи, на яку орієнтується Україна. Проте в нашій країні кооперація недостатньо поширена, через наявність такого стримуючого фактору, як недосконале законодавство та надмірний, на його думку, податковий тиск на кооперативи, а також через відсутність масштабної популяризації кооперації на загальнодержавному рівні. При цьому Леонід Кириченко віддав належне роботі Херсонського Департаменту агропромрозвитку і подякував за плідну співпрацю держструктури із кооперативами та фермерами області.


Загалом, нарада пройшла у форматі відкритого діалогу, де учасники мали змогу отримати відповіді на актуальні питання щодо державних програм підтримки, та перспектив розвитку кооперації в області та Україні.